Değişen ve gelişen dünya içerisinde insanlar her gün bir şeylerin yeni türlerini yaratmaya devam ediyor. Gezegendeki en yaratıcı tür olduğumuz kesin ama insanın yaratma güdüsünün temelinde yatan şey nedir? Nörobilimci David Eagleman ve besteci Anthony Brandt bu soruyu kıskaca almış ve oldukça keyifli bir eser yaratmışlar. Önermesi bizden, okuması sizden…

Zihnin işleyişine ilgi duyanlar ve yaratıcılık konusunda kendini her daim beslemeye çalışanlar için tonlarca bilgi ile bezeli bir el rehberi diyebiliriz Yaratıcı Tür için. Zihnin işleyişi hakkında bilgilenmekle kalmıyor, zihnin nasıl çalıştığını da idrak etme şansı buluyoruz bu kitapla. Biliyoruz romanlar, fantastik serüvenler falan daha çok tercih ediliyor ama hepimiz zaman zaman bizi geliştiren, besleyen şeyleri elimize alıp okumaktan keyif duyuyoruz. Yaratıcı Tür de bu alanda insanın eline geçmesi gereken kitaplardan biri. 

“Gerçekleri öğrenir, kurguyu üretiriz. Olanı kavrar, olabilecekleri düşleriz.” Hepimiz için daha yaratıcı bir geleceği mercek altına alan kitabın öne sürdüğü önermelerden biri bu mesela! Bize kalırsa bir an önce Picasso’dan konsept arabalara, şemsiyelerden Ay’a seyahate, eğitim sistemimizden ketçap şişelerine kadar uzanan bu etkileyici öyküye başucunuzda bir yer açın! Emin olun daha rahat uyuyacaksınız.