Obama din ve devlet işlerinden çekilince, kendini bulduğu ve mutlu hissettiği şeylerle meşgul olmaya başladı… Bunlardan biri de yapımcılıkmış meğerse! Kafasına göre takılan ve kendine has yaşayan insanları yargıladığımız yer burası değil! O yüzden bugün size Obama’nın ve sevgili eşi Michelle’in yapımcı koltuğunda oturduğu American Factory adlı belgesel filmden bahsedeceğiz… Bu belgeselin yönetmen koltuğunda ise Steven Bognar oturuyor.

Merak ediyoruz tabi! Ama işin ucunda Obama var diye değil, konusu ve çıkışıyla belgeselimiz bizden geçerli ilgiyi kazandı diye. Mevzu taa Ohio’daki bir fabrikada başlıyor. Çinli sahiplerin işlettiği bu fabrikada, Amerikalı işçiler çalıştırılıyor. Buraya kadar her şey her ne kadar “okay” gibi görünse de, öyle değil. Bu iki taraf arasında yaşanılacak olan bazı çatışmalar var ve belli ki sonucunda pek çok ders çıkarılacak. Bu çatışmaların özünde nerelere kadar uzandığı ise asıl spoiler konusu! O zaman biz sustuk…

Sundance’de gösterilen ve “2019’un en iyi belgeseli” gibi yorumlara maruz kalan American Factory, çok yakında Netflix’e düşüyor… 21 Ağustos’tan itibaren her an izlenmeye müsait olan bu yapım için müsait bir zaman yarat kendine. Sonuçta biz de bi şekilde dahiliz tüm bu politik ve siyasal düzene (?) Yo, yo!