Uğramalık mekanlar listeme yeni yerler eklemenin tatlı sevincini yaşıyorum. Teşvike’de mavi tabelası ve minimal dekorasyonu ile “gel bi’ menüme göz at” diyen Mika Lokanta ve onun nefis tatlarından bahsetmek istiyorum sizlere… Sonuçta hepimiz damakları yakan bir akşam yemeği için yorgan yakmaya meyilliyiz!

 
 
 
View this post on Instagram

Gercekten gururluyuz ? Teşekkürler @timeoutistanbul #Repost @timeoutistanbul (@get_repost) ・・・ Nişantaşı’nda nezih bir ambiyansta sağlıklı porsiyonlar yemek isteyenlerin artık yeni bir alternatifi var: Mika Lokanta. ✨✨✨ Sezen Bayrak Gürel, Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmasının ardından sürdürdüğü akademik hayatı, doktora aşamasında bırakmış ve kariyerini yemek yapma tutkusunun izinde inşa etmeye karar vermiş. Küçük restoranının önünde kuyruklar oluşmasına sebep olan lezzeti ekşili köfteyi artık Nişantaşı’nda yer alan mutfağında hazırlamaya devam ediyor Gürel. Mika Lokanta’nın yeni adresinin içi çok daha geniş. Beyazın ağırlıkta olduğu mekanda yemekler her gün tahtanın üzerine yazılıyor ve Instagram hesaplarından paylaşılıyor. Mika Lokanta, menüdeki lezzetleri tadanların şahsi ya da kültürel sebeplerden bir aidiyet hissi yaşamasını hedefliyor, menüdeki tüm malzemelerin ait olduğu yörelerden getirtildiğini öğrendikçe ne demek istediklerini anlıyorsunuz. Bilinen tariflere kendilere has yorumlar katan; baharat ve sos kullanımında ustalıklar yaratan Mika Lokanta’nın lezzetlerini mutlaka denemelisiniz. ??? @mikalokanta #istanbul

A post shared by Mika (@mikalokanta) on

Mika tam anlamıyla bir şef restoranı. Restoranın sahibi ve şefi ise Sezen Gürel. Mekanın girişindeki duvarda bu işe nasıl gönül koyduğunu ve Mika’nın günümüze uzanan hikayesini bulup okuyor ve “hadi bi’ menüyü kurcalayalım” diyoruz. Menüdeki her lezzet dekorasyonu ve mekanın ruhunu tamamlıyor. Sağlık ve lezzetin aynı potada eridiği menüde salatalar, tatlılar, zeytinyağlılar ve mezeler var. Evet evet biliyoruz kafalarda Akdeniz ve Ege çanları çalmaya başladı. Ayrıca vejetaryenlerin de gözü dönmüş durumda. Kısacası burun kıvırmalık bahanemizin olmadığı konsept lezzetlerle karşılıyor Mika bizleri. 

 
 
 
View this post on Instagram

Mika Lokanta tüm güzellikleriyle Teşvikiye'de! Haydi güzel bir sofranin basinda toplanalim ? #mikalokanta #tesvikiye #nisantasi

A post shared by Mika (@mikalokanta) on

Zeytinyağlılar ve salataların tadına bakıyor ayrıca mezeleri de boş geçmiyoruz. Tabakların her biri bahar güzelliğine sahip. Anlatırken naif davranmaktan kendimizi alamadığımız Mika’da ayrıca börekler, çörekler ve ev yapımı baklavalar da var. Kalite yüzdesinin yüksek sınırlarda gezindiği ve alışık olduğumuz tatların öne çıktığı Mika’ya bir uğramanda fayda var. Planlayarak eşi, dostu ve arkadaş çevresini derleyip git. Hem bi’ farklılık olur ne dersin?