“Life of Pi” filminden aşina olduğunuzu düşündüğümüz, belki de bazılarımızın efsane olduğuna inandığı geceleri mavi fosforlu bir surete bürünen deniz gerçekten var mıdır? Evet, vardır ve kendisine halk arasında “plankton beach” denir. Güzide ülkemizde olmamakla beraber dünya çapında da sınırlı sayıda rastlanan özel bir durumdur. Şimdi size buna neden olan doğal süreçten ve kendine has bu diyarı nerelerde bulabileceğinizden bahsedeceğiz…

Mevzu Biyoluminesans!

Biyoluminesans yani bilinen adıyla yakamoz, bazı deniz canlılarında kimyasal bir reaksiyona sebep olur. Aslında tüm okyanus ve su birikintilerinde bulunan, hatta denizin kimyasını oluşturan plankton denilen tek hücreli canlının bir ışığa evrilişinden meydana gelir bu görsel şölen. 

Dünya’nın ekvatora yakın okyanuslarında ve derin denize kıyı adalarda rastlarız bu plankton çeşidine. Derin deniz canlılarında bir renk pigmenti olan luficerin açığa çıkması sonucu deniz fosforlu mavi renkte bir galaksiye dönüşür. Bu yüzden bu denizler plankton beach ünvanını alır.

Gözle görmek imkansızdır ama büyüteçle tam olarak şöyle görünür ve merak etmeyin insana hiçbir yan etkisi yoktur, masumdur.

Yakından Görmek İsterseniz…

Eğer bu derin deneyimi yaşamak isterseniz ya “Life of Pi”yi yeniden izleyin ya da çantaları toplayın rotayı oluşturuyoruz.

Genelde ekvatora yakın yerlerde yani Dünya’nın orta kısmında ve tropikal resiflerde rastlayabileceğimizi söylemiştik kendilerine. Fırtınalı günler hariç her gece muazzam bir manzara sunan en meşhur plankton plajı Kamboçya’nın Koh ta Kiev adasında yer alıyor. 

Oldukça ufak olan bu adada sadece 2 hostel ve sahilde bir pizzacı ile bir bar var. Anlayacağınız oraya olta atılmasını istemiyorlar o yüzden imkanlar minimumda. Keyfini sürüp kısadan yol almalık bir yer yani burası. Yine aynı düzlemde daha büyük bir Kamboçya adası olan Koh Rong’da da plankton plajına rastlamak mümkün. Fakat adanın sadece 1-2 ufak koyunda ve belli mevsimlerde!

Bir diğer durağımız ise rüya memleket Maldivler’de! Sri Lanka’nın açıklarındaki bu ada,  sıcaklığın arttığı dönemlerde sığ koylarında bu planktonları ağırlıyor. 

Florida’daki Navarre Beach üsttekiler kadar etkileyici olmasa da, Amerika kıtasına yolu düşenleri bu fosforlu şölenden mahrum bırakmıyor!

Ekvatora daha yakın olan Orta Amerika ülkesi Porto Riko’da ise işler bir başka… Bioluminescent Bay adlı plaj masmavi fıkırdıyor adeta. Aklınızda bulunsun. Dünya keşfettikçe güzelleşen bir cennet bizce, ölünce gidilecek olandan önce onu bi’ keşfe çıksak hiç fena etmeyiz. İmkanınız varsa hiç durmayın dostlar!