Üslubu, dili ve tarzıyla muhteşem bir okuma deneyimi sunan Nikolay Leskov, memleketi Rusya’da en az tanınan yazarlar arasında yer alıyormuş. Geçenlerde tesadüfen elimize geçen Mtsenskli Lady Macbeth adlı romanıyla girdi bizim radarlarımıza. Daha önce onu duymadığımız, hiç okumadığımız için epey hayıflandık doğrusu. Kitabı okuduktan sonra kendisini “az tanınan yetenekli yazarları öne çıkarma” mottosuyla benimseyip, sayfalarımızla buluşturmak istedik. Maksat kitap kurtlarına rehber olmak! Eline geçeni yalayıp yutanları bu kendine has yazarı mutlaka tanımalısınız!

Dediğimiz gibi ilk olarak Mtsenskli Lady Macbeth kitabıyla tanıdık biz onu. O yüzden size bu kitaptan biraz bahsedeceğiz… Ama merak etmeyin, diğer kitaplarını da sıraya aldık ve okuyup yine yorumlarımızı buradan sizlerle paylaşacağız. Entrikalara ve ihtirasa odaklandığı bu romanda tarzı ve üslubu ile fark yaratmayı başarmış. Esasen Shakespeare’in Macbeth’ini tam 3 asır aradan sonra yeniden yorumlamış. 

Bir dönem kitabı olarak karşımıza çıkan Lady Macbeth’de üçüncü sınıf bir tüccarla evli olan genç karakterimiz Katerina’nın mutsuzluk ve tatminsizlikler ile dolu yaşamına konuk oluyoruz. Düşman görse dost diye sarılmaya niyetli olan Katerina, Sergei isimli çapkın kahya ile karşılaştığında hikaye tamamen yön değiştiriyor. Sıradışı hisler ve tutkulu yakınlaşmalarının ardından akıl almaz entrikaların kaynağı haline dönüşüyor bu çift. Kısa zamanda aşk, aldatma ve peşi sıra gelen gelen cinayetler genç aşıkların hayatını bütünüyle alt üst ediyor.

2017’de soğukkanlı ve erotik bir gerilim filmi olarak sinemaya da uyarlanan bu romanı elinizden düşüremeyeceksiniz. Nikolay Leskov farkıyla, keyifli okumalar…