Hatırı sayılır yönetmenler arasında önemli bir yere sahip olan Martin Scorsese, geçen yıldan beri fırtına gibi esen müzik belgeselleri modasına ayak uydurdu… Elton John, Freddie Mercury ve Beatles’dan gibi isimlerin hikayesiyle buluştuğumuz bu akımda Scorsese seçimini yine ve yeniden Bob Dylan’dan yana yaptı.

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story adını verdiği belgesel film Netflix aracılığıyla görücüye çıktı. Bu arada Martin Bey taa 2006’da bi’ Bob Dylan deryası daha sunmuştu bizlere. Kaçıranlar ve habersiz olanlar için buradan onu da hatırlatalım. Bu belgeselde ise Dylan’ın kariyerinde önemli bir ivme yaratan Rolling Thunder Revue turnesinin perde arkasını izliyoruz. 

1970’lerin kültürel ve sosyal yönlerine değinen ve politik açıları da es geçmeyen bu belgesel için koltuğunu hazır et. Roger McGuinn, Joan Baez, Ramblin, Bob Neuwirth ve Allen Ginsberg gibi isimlerin Dylan’a eşlik ettiği Rolling Thunder turnesi tarihte efsane olarak anılan olaylardan biriydi. Filmde bunlardan Joan Baez, Allen Ginsberg ve Sam Shepard gördüğümüz isimler arasında yer alıyor. 

Bob Dylan deryasına yeniden dalıp, müziğin ne demek olduğunu bir kez daha hatırlamak için bir şansın var! Kullanmaz mısın?