Özellikle gezginlerin derdine derman olan Anki isimli uygulama flashcardlar sayesinde her gün onlarca kelime öğreten hoş bir buluş… “Dualingo” gibi muadilleri için de her ne kadar güzel uygulama dense de, Anki’nin öğretme biçimi başka. Üstelik yine az ama öz meblağlar ödeyip dil alıştırması yapılan uygulamalar var. Reklama kaçmış gibi olmak istemiyoruz ama Anki tamamen ücretsiz olduğu için zaten reklama kaçmış sayılmıyoruz.  

Öncelikle Anki sayesinde her dili verimli şekilde öğrenmek mümkün. Ayrıca akıllı öğretme sistemi ile öğrenme sürecinde neyi öğrenip neyi öğrenmediğini ölçüp biçiyor kendileri ve tam da öğrenme şekline göre bir program çıkarıyor sana. Uygulamayı indirdikten sonra istediğin dilde flashcardları indiriyorsun ve her gün sana onlarca kelime soruyor. Telefon ekranına gün boyunca random kelimeler düşüyor mesela “come = gel” gibi… Eğer doğruysa doğru seçeneğine tıklıyorsun ve bu kelime uzun süre boyunca tekrar karşına çıkmıyor ama yanlış yanıt verirsen sen doğru yanıtı verene dek sıkça aynı kelime kartına maruz kalıyorsun.

Usulca direten ve günde minimum 5 kelimeyi layıkıyla öğreten Anki, İngilizce, Almanca, İspanyolca bir yana… Uzun süreli tatil planı yapanlar ve gezginler için adeta yeni bir soluk. Mesela Tayland’da isen Tay dilindeki flashcardlar ile günlük ihtiyacını giderecek seviyeye 1 hafta gibi bir sürede ulaşabilirsin... Ama tabi herşeyin başı pratik! Öğrenmek yetmez, konuşmak gerekiyor. Denemek istersen IOS, Android ve her türlü masaüstünden sana uygun olanı seçip indirmeye koyulabilirsin canım. Your welcome...