Gün içinde belli saat aralıklarında yemek yeme ve kalan sürede sadece sıvı tüketme şeklinde uygulanan Intermittent Fasting (IF) son zamanlarda birçok kişi tarafından uygulanmaya başlandı. Peki tam olarak nedir bu IF, ne işe yarar?

Fasting kelimesinden de anlayabileceğimiz üzere zaten temel mantığı oruç olan bir sistem. Yemek yenilen süre kısıtlı olduğundan yağ yakımı da oldukça hızlanıyor ve antrenman yapan kişilerde bu diyetin antrenman performansını arttırmasının yanısıra yağ yakımına da olumlu anlamda katkı gösterdiği tespit edilmiş. Yemek yeme penceremizi kendimiz belirlediğimiz bu diyette genelde ilk başlayanlar 10 saat gibi sürelerde başladıkları bu süreyi 4 saate kadar düşürüyor. Bu pencerede de istenilen ne ise ondan istendiği kadar yenilebiliyor, geriye kalan süreçte ise sadece sade çay, kahve, su gibi kalorisiz içecekler içilebiliyor.

Son zamanlarda toplumda oldukça yaygınlaşan oruç yöntemi ile kiloyu kontrole almanın sistemsel hali Intermittent Fasting’i gündelik yaşantımıza uydurmak en başta zor olabilse de, bir süre sonra yemeğe endeksli çalışan beyinlerimizi de keskinleştiriyor!