Yayınlandığı 1994 yılında herkesleri ekrana kilitleyen fakat bugünlerde Friends kadar sükse yapamamasına hayretler beslediğimiz Peep Show’dan konuşalım istiyoruz. Dizide ana karakterlerimiz Jeremy ve Mark İngiliz mizahını sıkıştırılmış dosya şeklinde önümüze seriyor. Önerimiz; espri anlayışına güvendiğin arkadaşlarını toplayıp birlikte izlemen yönünde…

Kurgu ve çekim tekniği açısından dizinin tarzına alışmanız birkaç bölüm sürebilir, panik yapmayın alıştıkça bayılacaksınız, çünkü sahneleri karakterlerin gözünden izleyeceksiniz ve akıllarından geçenleri siz de duyacaksınız, gerçek hislerine şahit olacaksınız. Hani günlük hayatta insanlara asıl söylemek istediklerimizi söylemeyip yalnızca “merhaba, nasılsın?” diyoruz ya, işte bu harika içgörü dizinin en karakteristik özelliklerinden biri.

Kahramanlarımız Mark ve Jeremy’den bahsetmek gerek. Mark, JLB adlı bir şirkette çalışan; düzenli, tertipli, sıkıcı ve örnek vatandaş olmaya önem veren bir adam. Ne kadar çabalasa da kadınlarla şansı pek yaver gitmez. Onunla aynı şirkette çalışan Sophie’yi elde etmeye çalışırken bazı rakipleri var fakat beceriksizliği mücadelesini aşırı zorlaştırıyor. 

Özellikleri: Kafası karışık, mülayim, nadiren sinirlendiği anlarda gözü hiçbir şey görmez, şapşal.

 

Gelelim Jeremy’e; Kısaca “Jez”, eminiz ki sizin de favori karakteriniz olacak. Çünkü altınıza kaçırtan kahkahalarınızın sorumlusudur kendisi. Son derece aylak, dağınık, sorumsuz, tembel bir adamdır fakat çok eğlencelidir. Her ortamda çalışan bir party starter kiti hazırlasak Jez’i kesin yan cebine tıkıştırırdık. Kadınlarla arası iyidir. Hiçbir yere varmayan müzik sevdası yüzünden çalışmayı reddeder, neymiş efendim yaratıcılık ölmemeliymiş. Haklımı ki? bilemedik...

Özellikleri: Kafası karışık, heyecanlı, ne yapacağı belli olmaz, şapşal.

İlginç olan; bahsettiğimiz inanılmaz zıt iki karakterin aynı evin içinde yaşıyor olması ve tek ortak özellikleri ikisinin de şapşallığa doymaması. Super Hans, Jeff, Alan Johnson gibi yan karakterlerden bahsetmeyeceğiz, onlar da sürpriz olsun. 

Diziye başlamayı düşünürsen Mark ve Jez’e selam söyle! Görüşürüz…