2017’de yayınladıkları "Something To Tell You" albümüyle bize söyleyeceklerini söylediler sandık ama öyle değilmiş, dahası da varmış. Baby Haim lakaplı Alana, bas gitar çalarken yaptığı yüz hareketleriyle tanıdığımız Este ve coolluk abidesi Danielle Haim, Summer Girl isimli yeni parçası ile platformlara döndü. 

Klibini de çok sevdiğimiz şarkı klasik bir Haim şarkısı gibi değil. Bu şarkıdan gitarın hakim olduğu keskin ve parlak soundlar bekleme… Hatta o şarkılarda durup durup gelen “Ha!”’ları hiç bekleme! Bu öyle bi’ şarkı değil… Oldukça jazzy. Saksafon var bi’ kere.  

Ama şarkıya girmeden önce başka şeylerden de bahsetmek gerek… Meğer bu parçanın yazıldığı zaman Danielle Haim’in erkek arkadaşının kanser olduğunu öğrendiği zamanlarmış. Şarkının sözlerine bakarsan hikayeyi az biraz çözebilirsin. Yani isminin Summer Girl olduğuna aldanma, aslında güneş gözlüğünün arkasındaki gözyaşı kendisi. 

Groovy ve Haim’de hiç görmediğimiz salaşlıkta davullarla başlıyor.  Sonra da Lou Reed’den ilham alındığını düşündüğümüz Walk on the Wild Side’ı hatırlatan bas partisyonu olaya dahil oluyor. Hatta Danielle’in o şarkıdaki gibi Doo Doo vokalleri yaptığını da duyacaksın, bizce hoşuna gidecek. Daha sonra saksafon şarkıyı takip etmeye başlıyor...

Acaba bundan sonra eski Haim’e dönüş olur mu? Yoksa bu şekilde mi ilerler? Dinleyelim, görelim...