Zenginin malı züğürdün çenesi temalı yazımıza hoşgeldin. Artık moral mi bozar, "bizimki de hayat mı be?’’ mi dedirtir bilemiyoruz ama bahsedeceğimiz bu otel odasının geceliği yüz bin dolar! Las Vegas, Palms Casino Resort’taki bu Amerika’nın en pahalı suiti, tahmin edebileceğin gibi klasik bir otel odasına benzemiyor. Empathy Suite adını verdikleri bu iki katlı suit sanki bir müze gibi. Aslında gerçekten müze çünkü bir sanatçı tarafından tasarlanmış, hem de eserleri milyonlarca dolara satılan bir sanatçı. Yani burada incelediğimiz şey lüks bir otel odası değil, başlı başına sanat eseri.

Damien Hirst, eserleriyle oldukça ses getiren İngiliz bir sanatçı, neden ses getirdiğini birazdan anlayacaksın. Kral odası, büyük barı gibi detaylardansa burayı asıl değerli yapan sanat eserlerine değinmek gerek. Örneğin, formaldehit dolu bir tankın içinde iki köpekbalığı sana sırf şov işi gibi gelebilir ama bu sanatçının en bilinen ‘’The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living’’ eserinin farklı bir versiyonu. 

Her yerdeki detaylar sanatçının bir eserine gönderme yapıyor. Sütunlardaki desenler Colour Space Paintings adlı serisinden geliyor. Ayrıca kelebekleri tema aldığı birçok tablosu var, bu da neden her yerde kelebek olduğunu açıklıyor.

"Gone but not Forgotten’’ adlı, bu 24 karat altın kaplı, cam tankın içine yerleştirilmiş mamut iskeletinden oluşan eseri, büyük bir ihtişamla Faena Hotel Miami Beach’de sergileniyor. Gittikçe suitin fiyatının neden bu kadar olduğunu anlamaya başlıyoruz, çünkü Hirst’ün eserleri bu mekanlarda bir prestij simgesi olarak sergileniyor. Bu da bize barın üstündeki iskeletleri açıklıyor. 

Sadece bir eserinin bile bu denli kalite göstergesi olarak sergilendiğini öğrendikten sonra bir de tamamen Hirst tasarımı bir mekan düşününce jeton düşmeye başlıyor hafiften. Sanatçının meraklıları eserleri almak yerine, burada bir gece kalmayı seçerse daha makul bir seçim yapmış olur. Tabii acil durumlar da unutulmamış. Tüm ilaçların renklerine göre ayrıldığı bir ecza dolabı var. İşte buna yüz bin dolar verilir (!) İşin şakası, bu ecza dolabı da Hirst’ün önceki çalışmalarından esinlenilmiş, sadece ecza dolabı dolu bir sergisi var. İlaçları teker teker dizdiği dolaplar da aynı şekilde önceki eserlerinden biraz değiştirilmiş yapımlar.

Diğer tekil eserlerinde de, bu suitte de kullandıkları hayvanların hepsi gerçek. Sanatçının en çok eleştiri aldığı nokta da bu zaten. Tankın içindeki köpek balığı eseri sadece 12 milyon dolar değerinde. Biraz daha araştırırsan kuzu, koyun, inek gibi diğer hayvanlarla da bu tür eserler çıkarttığını görebilirsin. Kelebekler, ilaçlar tamam da hayvanlarla yapılan ‘’eserlerin’’ ne kadar değer biçilesi derecede bilemiyoruz, yorumu sana bırakalım...