Her yaz bir yerler highlight oluyor sosyal camiada… Bu yazın göz dolduran tatil mekanı ise Yunanistan’ın beyaz incisi Mikonos. Yunan Adaları’nın her daim rağbet gördüğü zaten biliniyor ama nedendir bilinmez bu yaz her yerde bi Mikonos lafları dolanıyor. “Ben gittim gördüm canım” diyenlere lafımız yok ama yakın ülke seyahati planlayan ve yabancı para birimleriyle barışık olanları Mikonos’a bekliyoruz!

Nasıl Giderim? Kaç Gün Kalırım?

 

Valla şöyle 3-5 gün tatilin varsa hemen topla çantanı derim. Mikonos için yeter de artar bile! Uçak ilk alternatif olsa da eğer vaktin 1 haftanın üzerinde ise Kuşadası, Bodrum gibi Ege kıyısındaki bir şehre gidip oldukça uygun fiyata botla da Mikonos’a geçebilirsin. Zaten bu yaz moda olan da o! Duyduğuma göre Kuşadası’ndan Yunan Adaları’na bot seferleri 20 eurodan başlıyor ve yolculuk hepi topu 1-2 saat sürüyor. 

Kurlar Can Yaksa Da Alternatif Bol!

 

Döviz kurları hem cep hem yürek yakmaya devam ederken konaklama fiyatları da epey can sıkıyor doğrusu… Kalacak yer ve öğünler gibi temel ihtiyaçları ayarladıktan sonrası lükse kaçtığı için dar gelirli dostlarımıza kamp ve çadır seçeneğini önerebiliriz. Belki öyle merkezde fıkır fıkır mekanlarda değil ama sakin kuytu koylardaki kamp alanlarında 5-10 euro gibi bir ücret ödeyerek hem çadırınızı kurabilir hem de kahvaltı ve duş, tuvalet gibi ortak alanları kullanabilirsiniz. Bana kalırsa gayet makul bir seçenek. “Yılda bi’ kere tatil yapıyoruz kesenin ağzını açarız n’olacak?” diyen zengin gönüllü arkadaşlar için durum biraz daha zor. Çünkü oteller sezon boyu full çekiyor… Bu durumda erken rezervasyon ve sıkı bir araştırma mesaisi sizleri bekliyor. Zor ama imkansız değil!

Nereden Geliyor Mikonos’un Bu Havası?

 

Dünya jet sosyetesinin parti mekanı olarak akıllara kazınan Mikonos, nasıl oldu da birden bire popüler oldu? Malum komşumuz Yunanistan bu ara sıkı bir kriz döneminde ve bu nedenle en çok ekmek yediği alan olan turizm konusunda daha ekonomik ve dost canlısı seçenekler sunmaya başladı. Bize kalırsa ilk neden bu! Nasıl Avrupalılar her yıl Ege kıyılarına akın ediyor, bardan bara koşuyor, tam pansiyon konaklıyor? E tabi bizim TL onlara ucuz geliyor. Krizi fırsata çevirmek isteyen Yunanistan da inci gibi adalarını normalin çok altında fiyatlarla sezona hazırladı. Bu nedenle Avrupalı çiftler yıllık izinlerini Mikonos, Samos gibi adalardan story paylaşarak geçiriyor. Bu storylerde bizim önümüze düşüp bizleri heveslendiriyor. Mikonos’un yıldızı o yüzden bu yaz baya parlak! “Hele ben de nasipleneyim” dersen hiç durma hemen Google abiyi yokla.

Gitmek Yetmez, Gezmek Lazım!

 

Bir tatili tatil yapan seçeneklerin hemen hepsi var Mikonos’da. Deniz, mis gibi hava, değişik mekanlar, su gibi akan deniz ürünleri… Ama ne doğadan ne de tarihten iz bulmamız mümkün değil. Kurak ve çorak bir ada olan Mikonos’da toplasan 10 bin kişi yaşıyor ve bunların çoğu bu adada yer alan 9 adet köye dağılmış durumdalar. Köy köy gezmek senin için uygunsa Mikonos doğru yer diyebilirim. Ayrıca plajda yatmak, akşam duş alıp restoranta ve bara akmak gibi bi’ niyetin varsa yine doğru adrestesin. Ama şelale, akarsu, tarihi mekanlar, müze, sanat ve kültür gibi işlere bulaşmak niyetindeysen, Mikonos’u aklından çıkar derim. Mikonos beyaz evleri ve gece hayatı ile tam olarak Bodrum’un Avrupa versiyonu gibi... Bunu göz önünde bulundurursan hayal kırıklığı yaşayacağını sanmam. Misler gibi chill chill takılıp yeterli bronzlukla evine dönebilirsin.