NASA yine yürekleri ağızlarda bırakan bir açıklama ile aramızda! Tam tarih ve hatta saat verebilecek kadar net bir bilgi var ellerinde o da; asteroid 1998 OR2’nin Dünya’nın etrafında turlayacağı ya da muhteşör gezegenimizi ortadan ikiye yaracağı yönünde. Biliyoruz bu tür haberler durup durup cereyan ediyor, her yıl en az 5 kez sözde kıyametler kopuyor. Panik yapmayın ama sevgili 1998 asteroidi için bu kez durum biraz farklı…

Uzayın kayalıkları olarak adlandırdığımız asteroidlerden sonuncusu bundan tam 60 milyon yıl önce Meksika’nın Yucatan Adası’na düşerek dinozor neslinin sonunu getirmişti. Bu durumu göz önüne alınca onların kendi yörüngelerini hiçe sayıp, gezegenimizin yörüngesine dahil olmak istediklerinde ne gibi sonuçlara yol açabileceklerini o alandaki koca delikten anlayabilirsiniz. 

Şimdilerde de NASA diyor ki; bu asteroid tam olarak 29 Nisan 2020 tarihinde ve saat 17:26’da Dünya’ya hiç olmadığı kadar yakın bir süzülüş gerçekleştirecek. Yörüngeye girip yeryüzüyle buluşması ise an meselesi. 13.500 fit çapa sahip olan bu arkadaşın esasen 3.9 milyon mil mesafeden geçmesi tahmin edilirken, hareketlerindeki birkaç ufak fenomenin değişmesi ile “canım benim” diye toprağa sarılması muhtemel. Ayrıca 1998 OR2’nin bilinen en parlak ve en büyük potansiyel tehlikelerden biri olduğu söyleniyor. Acaba güvende miyiz? 

NASA her ne kadar asteroidin kaçış yolu üzerinde olduğu ve bir selam çakıp gitmeye niyetlendiğini söylese de, işin rengi değişirse diye heyecan yapmadan duramıyoruz. Biz hep diyoruz her günü son gününmüş gibi yaşa diye! Olur da 29 Nisan 2020’de aniden ışığa doğru yürümeye başlamazsak asteroid 1998 OR2’yi bir daha taa 2079 yılında göreceğiz. Bu da ne gezenti bir asteroid arkadaşmış canım (!)